İstanbul'daki evliya ziyaret yerlerinin kısa bir listesi

Aşağa gitmek

İstanbul'daki evliya ziyaret yerlerinin kısa bir listesi

Mesaj tarafından Admin Bir Salı Mart 16 2010, 09:02

İstanbul'daki evliya ziyaret yerlerinin kısa bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:


Eyüp Sultan Türbesi: Eyüp Sultan Câmii karşısında olup, 1458’de Fatih Sultan Mehmet Hân tarafından yaptırılmıştır. Bu türbede, Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” efendimizin mihmandarı Halid bin Zeyd Ebû Eyyûb el-Ensarî hazretlerinin mübârek kabr-i şerifleri vardır.
Abdülfettah-ı Bağdadî Akrî Türbesi: Üsküdar’da Bağlarbaşı ile Karacaahmet arasındaki ana cadde üzerinde, Kartal Baba Câmii karşısındadır. Kadıköy veya Üsküdar'dan kalkan otobüs veya minibüslerden (Avrupa yakasından kalkan bazı Kadıköy otobüsleri de buradan geçiyor) Bağlarbaşı'ndan geçenlere binip Askerlik Şubesi durağında indiğinizde türbeyi hemen yanıbaşınızda bulacaksınız. İslâm evliya ve âlimlerinin en büyüklerinden hazret-i Halid-i Bağdadî (Rh.A.)’nin talebelerinden olup, İstanbul halkını irşad ile görevlendirdiği halîfesidir. Türbesinin üzeri açıktır. İstanbul’da medfûn bulunan en büyük 3 evliyadan biridir.
Murad-ı Münzavî Türbesi: Eyüb Nişancası'nda meydandaki türbedir. Muhammed Masum (Rh.A.)'in talebesi ve İstanbul’da medfûn bulunan en büyük 3 evliyadan biridir.
Mehmed Emin Tokadî Türbesi: Unkapanı’nda, Zeyrek Yokuşu’nun üzerindeki tepede, Soğukkuyu Pîrî Paşa Medresesi kabristanında, üstü açık türbededir. Unkapanı'nda Tekel-SSK arasındaki yokuştan yürüyerek 1 dk. içinde türbeye varırsınız. Türbeye Zeyrekhane ve Fatih Kadınlar Pazarı'ndan inerek ulaşmak da mümkün. İstanbul’da medfûn bulunan en büyük 3 evliyadan biridir.
Aziz Mahmud Hüdayî Türbesi: Aziz Mahmud Hüdayî hazretlerinin kabr-i şerifi, Üsküdar’da aynı isimli câminin bahçesindedir. Türbenin yanında akrabalarının ve halîfelerinin kabirleri vardır.
Sümbül Efendi Türbesi: Kocamustafapaşa Sümbül Efendi Camii'nin haziresindedir. Camiinin giriş yolunun iki yanında dizili aralarında hattat Hafız Osman'ın da bulunduğu çok değişik biçim ve tarzda ecdad kabirleri insanı ayrı bir aleme götürür. Cami haziresinde Sümbül Efendi türbesinin biraz ilerisinde peygamber efendimizin (a.s.v.) torunu Hz. Hüseyin (r.a.)'ın iki kızına ait olduğu rivayet edilen bir türbe daha vardır.
Yahya Efendi Türbesi: Beşiktaş-Ortaköy arasındaki Yıldız yokuşunun girişinin bir paralelindeki yokuştan çıkılarak 1 dk. içinde ulaşılır. Kanuni Sultan Süleyman'ın süt kardeşi olan Yahya Efendi'nin dergahının arkasında kalan mezarlıkta meşayihten Abdülhay Öztoprak (Rh.A.), Hacı Arif bey ve II. Abdülhamid'in kızı Ayşe Osmanoğlu gibi önemli zevat yatmaktadır. İstanbul'un en güzel Boğaziçi manzaralarından biri buradadır.
Süleymaniye Camii Haziresi: Mehmet Zahid Kotku ((Rh.A) ve Ahmed Ziyaüddin Gümüşhânevî (Rh.A) başta olmak üzere Gümüşhânevî dergâhı meşayihinin (rahmetullahi aleyhim ecmain) bir çoğu burada medfûndur.
Edirnekapı Şehitliği: Serezli Hasib Efendi (Rh.A) , Abdülaziz Bekkine (Rh.A), Ali Haydar Ahıskavî (Rh.A), Gönenli Mehmed Efendi (Rh.A), Ömer Nasuhi Bilmen ve Celaleddin Ökten gibi muhterem zevat burada medfûndur.
avatar
Admin
site yöneticisi
site yöneticisi

Erkek
Mesaj Sayısı : 846
Nerden : adana
İş/Hobiler : internet
Üye Puanı : 4
Forum Puanı : 114186
Kayıt tarihi : 23/03/08

Kullanıcı profilini gör http://internetalemi.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz